Sinuzit nedir?

sinüzit ne demek, sinüzit teşhis yöntemleri, sinüzit tedavisi

Sinüzit, burun boşluğu çevresinde hava dolu cepler olarak tanımlanabilecek sinüslerin enfeksiyonudur. Sinüsler normalde soluduğumuz havayı nemlendiren ve ısıtan yapılardır.

Sinüzit genellikle soğuk algınlığı veya alerjiden sonra ortaya çıkar ve zamanla 4 tip sinüzit vardır:sinüzit ne demek, sinüzit teşhis yöntemleri, sinüzit tedavisi

Akut sinüzit

Dört haftadan az süren sinüzit.

subakut

Bu enfeksiyonların semptomları 4 ila 8 hafta sürer ve tedaviye hiç yanıt vermeyebilir. Sinüzitin seyri akut ve kroniktir.

Kronik

Uygun tedaviye rağmen 6-8 hafta içerisinde gerileme ve düzelme sağlanamayan durumlardır.

tekrarlayan

Yılda 3 veya daha fazla akut sinüzit atağınız varsa buna tekrarlayan sinüzit denir.

Sinüzit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra da görülebilir. Bu enfeksiyonlar sırasında burun içini kaplayan mukoza zarı şişer ve bu nedenle sinüslerin burun boşluğuna açılmasını engeller.Alerjiler, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra, mukoza zarının şişmesine ve benzer bir sistemle daha fazla mukus üretmesine neden olarak sinüs açıklıklarını kapatır.

Sinüzite yol açabilecek diğer durumlar şunlardır:

Burun yapısının bozuklukları

Büyümüş adenoidler (genler)

Dalış ve yüzme

Diş enfeksiyonları ve tedavilerinin komplikasyonları

burun yaralanması

Burunda sıkışmış yabancı cisimler

Sigara ve sigara dumanı

Bu gibi durumlarda sinüslerin burun boşluğuna açılması engellendiğinde sinüslerin içi bakteri ve virüsler için uygun üreme alanı olur. Bu bakteriyel veya viral büyüme sinüslerin içinde bir enfeksiyona neden olarak sinüzite neden olur. Sinüzite neden olan bakteri ve virüsler, üst solunum yolu enfeksiyonlarında da yaygın olarak bulunur.

Belirtiler

Sinüzit belirtileri yaşa göre değişebilse de şu belirtiler ortaya çıkabilir:

7-10 günden fazla süren burun akıntısı

Öksürük

göz çevresinde şişlik

Burun damlalarından sonra

Baş ağrısı

yüz ağrısı

Ağız kokusu

ateş

Kulaklarda tıkanıklık hissi

Koku alma duyusunda azalma

Teşhis yöntemleri

Sinüzit teşhisi, bir doktor tarafından şikayetlerine ve muayenesine göre konulabilir; Ayrıca doktorunuz aşağıdaki gibi testler de isteyebilir:

burun kültürü

Direkt röntgen

CT tarama

kan testleri

Tedavi yöntemleri

Burun boşluğuna açılan hava dolu cepler olarak tanımlanabilen sinüslerin iltihaplanması olan sinüzit tedavisi, hastanın yaşı, hastanın yaşı, durumu gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak doktorunuz tarafından farklı şekillerde uygulanabilir. sinüzitin altta yatan nedeni, hastalığın neden olduğu bakteri veya virüslerin türü.

Doktorunuz burun tıkanıklığını gidermek için bazı burun spreyleri ve yıkamaları, baş ağrılarını ve yüz ağrılarını gidermek için ağrı kesiciler kullanabilir. Buna ek olarak, bakteri kaynaklı olduğundan şüphelenilen sinüzit tedavisinde antibiyotikler kullanılabilirken, viral olarak kabul edilen sinüzit için gerekli olmayabilir. Doktorunuz tarafından yapılan izleme sonucunda kronik veya tekrarlayan sinüzit için bir alerji uzmanına veya immünologa sevk edilebilirsiniz. Bazı kronik vakalarda tedavi olarak cerrahi önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir