Okula Gitmeyi Reddeden Çocuklarla Çalışmak

okula gitmeyi redden çocuk, çocuklar neden okuldan kaçar, çocukların okuldan kaçma sebepleri

Birçok çocuk okula gitmeyi dört gözle bekliyor. Çocuklar okul gününün her bölümünden eşit derecede zevk almayabilirler, ancak genel olarak okulda arkadaşlarıyla vakit geçirmekten, yeni bilgiler öğrenmekten ve sınırlarını zorlamaktan keyif alırlar. Bazı çocuklar okula gitmekten korkar. Bu çocuklar için okula gitme fikri o kadar stresli hale gelebilir ki sinir krizi geçirebilir veya baş ağrısı, karın ağrısı, göğüs ağrısı gibi şikayetleri olduğunu söyleyebilirler.okula gitmeyi redden çocuk, çocuklar neden okuldan kaçar, çocukların okuldan kaçma sebepleri

Çocuklar neden okula gitmeyi reddediyor?

Bazı çocukların okula gitmek istemelerinin açık nedenleri olabilir. Zorbalık, bir aile üyesinin ölümü veya yeni bir yere taşınma gibi sebepler olarak ortaya çıkabilirler. Bu sebeplerle karşılaşılırsa ve bu sebepler çocuğu belli bir süre evde kalmaya teşvik ediyorsa çocuğunuz okula gitmek istemeyebilir. Okula gitmeyi reddetmenin ayrılık kaygısı ve sosyal fobiler ile ilişkili olduğuna inanılsa da, bu davranışın temel nedenini tahmin etmenin en kolay yolu, çocuğunuzun okula gitmeyi reddetmesinin, tereddüt ve gerginliğe neden olan düşünce ve duygulardan kaynaklandığını bilmektir. .

Okul reddinin belirtileri

Okul terki en çok anaokuluna gittiklerinde 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklar arasında görülür. Bu durum 10-11 yaş arası çocuklarda da ilkokulun sonlarına doğru ortaya çıkar. Histerik olmaya ve ağlamaya ek olarak, okula gitme zamanı geldiğinde çocuklukta görülen reddedilme belirtileri şunları içerebilir:

karın ağrısı,

Baş ağrısı,

baş dönmesi,

Mide bulantısı,

göğüs ağrısı

Eklem ağrısı,

Bu belirtiler diğer tıbbi rahatsızlıkları olan çocuklarda ortaya çıkabilirken, bunun okul reddinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenin en iyi yolu, çocuğunuza okula gitmeyeceğini söylediğinizde durumunda bir iyileşme fark edip etmediğinizi görmektir. . Çocuğunuzun okula gitmeyi reddetmesinden kaynaklanabilecek diğer belirtiler şunlardır:

Kilo almak

cildin soğukluğu,

Çocuğunuz okula gitmediğinde bu belirtilerin hiçbirini görmezsiniz.

Doktor tarafından görüldüğünde herhangi bir hastalık belirtisinin tespit edilememesi – örneğin çocuğunuz eklem ağrılarından şikayet edebilir ancak doktor muayene sonucunda çocuğunuzun eklemlerinde sorun yaşamayabilir,

Çocuktan ayrılma isteksizliği, aşırı kaygı veya kabuslar gibi çeşitli korku, fobi veya kaygı belirtileri.

Okul terki ile nasıl baş edilir

Okul terki ile baş etmenin temel amacı çocuğu okula gitmeye ikna etmektir. Çocuğunuz hasta göründüğünde ve o gün evde kalmak istediğinde, çocuğunuzun aslında okula gitmeyi reddettiğini anlamak her zaman kolay değildir. Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, bir doktora görünmek ilk adımdır. Bu muayene sonucunda çocuğunuzun okula gitmesini engelleyecek herhangi bir fiziksel problemin olmadığı anlaşılacaktır. Ne yazık ki, doktorunuz çocuğunuzu ve çocuğunuzu konuştuktan ve muayene ettikten sonra fiziksel hastalık olasılığını dışlasa da, okula gitmeyi reddeden bazı çocuklar birden fazla uzmana gittikten ve birden fazla test yaptıktan sonra son bir taramaya tabi tutulur.

Okul terki teşhisi konduktan sonra ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun her gün okula gittiğinden emin olun, çünkü çocuğunuz evde ne kadar uzun süre kalırsa okula gitmesi o kadar zor olacaktır.

Çocuğunuzun muhtemelen fiziksel bir hastalığı olmaması, semptomlarının sahte olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuz, bahsettiği mide ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtiler konusunda yalan söylemez ve okula gitme korkusu nedeniyle bu belirtileri gösterebilir.

Çocuğunuzla ve okul personeliyle konuşun ve zorbalık, sınıf sorunları veya arkadaş bulmada zorluk gibi çocuğunuzun okula gitmeyi reddetmesini tetikleyebilecek olası nedenleri tartışın.

Çocuğunuzu okula gitmeye zorladığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzdan ve okul personelinizden bir çocuk psikoloğu veya psikiyatristi önermesini isteyin.

Çocuğunuzda okulda belirtilen belirtiler ortaya çıktığında (örneğin, revirde 10-15 dakika geçirip derse dönmesi gerektiğinde) ne yapması gerektiğine dair bir eylem planı yapın.

Bir semptom günlüğü oluşturun ve çocuğunuz gerçekten okula gitmediğinde bunu doktorunuza gösterin.

Boşanma, ayrılık, disiplin sorunları, ailede ölüm, yeni bir kardeş veya yeni bir taşınma gibi büyük değişiklikler meydana gelirse, aileyi veya terapiyi düşünün.

Ebeveynler için en önemli noktalardan biri, çocuğunuzun semptomlarının fiziksel bir hastalıktan değil, okulu bırakmadan kaynaklanma olasılığına açık olmaktır. Bu fırsata açık olmak çocuğunuzun okula daha rahat dönmesine ve gereksiz testlerden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun okula gelmemesi nedeniyle doktor tarafından muayene edildikten sonra bile bu durumda olup olmadığından emin değilseniz, daha detaylı bir muayene yapılıncaya veya başka birinden ikinci bir görüş alana kadar çocuğunuzu okula göndermeye devam edebilirsiniz. doktor. doktor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir