Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte beslenme, Gebelikte bağışıklık, Gebelik süresi

Gebelik bir kadının yaşadığı en özel durumlardan birisidir. Her kadının bir gün yaşayacağı bu özel duygu, çok önemli detayların uygulanması ile beraber gelir. Hamile kalma aşaması ile birlikte vücutta değişmeler başlar. İşte bu değişimler ile beslenme ve yeme alışkanlıkları da değişkenlik gösteremeye başlayacaktır. Gebelikte beslenme o yüzden çok önemli bir detaydır. Yeterli ve dengeli beslenerek hem kendinizi, hem de bebeğinizin gelişim sürecini doğru şekilde devam ettirebilirsiniz. Bol sıvı tüketimi, çay ve kahve içimini azaltma, az az ve sık sık yeme, yağlı tohumlardan tüketme( fındık, ceviz, badem), kuru meyveler, taze sebze ve meyve tüketimi de çok önemli bir parçayı oluşturmaktadır.Gebelikte beslenme, Gebelikte bağışıklık, Gebelik süresi

 Hamilelik döneminde kansızlık çok gözlenen bir semptomdur. Bu durum hamile anne adayını güçsüz ve yorgun düşürme durumlarına yol açar. Doktorunuzun verdiği vitamin ve demir takviyelerini kesinlikle ihmal etmeden düzenli olarak almalısınız. Gebelikte bağışıklık artıracak doğru besinleri tüketmek de çok önemlidir. Hasta olunmasını istenmediği bir dönemdir hamilelik. Çünkü hiç bir ilaç alımı yapılamadığı durumundan anne adayı sıkıntı yaşayabilir. Hatta bebeğin gelişim sürecine de zarar verebilen durumlara yol açabilir. Bol vitamin ve protein takviyesi, kalsiyum desteği( süt, yoğurt) tüketimi bu dönemde olmazsa olmazlardandır. Doğal yiyecekler tercih edilmeli. Hazır ve katkılı ürünlerden uzak durulmalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik 38 ile 40 hafta arasında olması beklenir. Gebelik süresi kişiden kişiye veya hamilelik esnasında gelişen özel durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bebek anne rahminde her hafta bir gelişim sürecini tamamlayarak yeni bir ay oluşumuna sağlıklı bir şekilde girmesi beklenir. İşte bu yüzden doktor kontrolleri takibi çok önemli bir detaydır. Aylık kontrollerde gelişim süreci izlenerek anneye bazı özel testler uygulanır. Bu testler sayesinde bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişim süreci takip edilebilmektedir. Gebeliğin 4. ayından itibaren cinsiyet ayrımı da yapılabilmektedir. Anne adayı kesinlikle bu dönemi sakin, stresten uzak, dinlenerek, bol yürüyüş yaparak dingin bir şekilde geçirmesi her ikisi içinde olumlu sonuçlar yaşatır. Rahat bir doğumun oluşmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir