Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

gebelik belirtileri, gebelik dönemindeki değişiklikler, gebelik belirtisi nedir

Beyinde bulunan hipotalamus, beyinde de bir endokrin bez olan hipofiz bezini uyarır. Hipofiz bezi tarafından salgılanan LH ve FSH hormonları kan dolaşımı yoluyla yumurtalıklara ulaşır. Hormonların neden olduğu yumurtaların bir kısmı olgunlaşma sürecine girer. Olgunlaşan yumurtaların en sağlıklısı çatlar ve bir tür kese olan folikülden fallop tüplerine salınır. Yumurtanın salındığı gebelik belirtileri, gebelik dönemindeki değişiklikler, gebelik belirtisi nedirfolikül östrojen salgılamaya devam eder. Olası bir östrojenik gebeliğe hazırlanmak için rahim içi duvarı, diğer bir deyişle endometriyum kalınlaşmaya başlar. Fallop tüplerine giren ve rahme giden bir dişi üreme hücresi olan yumurta yaklaşık 24 saat canlı kalır. Ancak bir kadının vücudunda bir sperm hücresi 3-4 gün canlı kalabilir. Bir embriyo, hayatta kaldıktan sonraki 24 saat içinde bir yumurtanın sperm ile döllenmesiyle oluşur ve hamilelik gerçekleşir. Ancak, bir kişinin gözlemlediği son adet döneminin ilk günü, gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde izlenmesi için gebeliğin başladığı gün olarak kabul edilir. Kan testleri ile gebeliğin belirlenmesi için en erken tarih, ilişkiden sonraki 14. gündür. Laboratuvar testleri kullanarak beta-hCG seviyesini kontrol ederek, bir kişinin hamile olup olmadığını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, erken gebelik belirtileri, embriyonun fallop tüplerinden uterusa girip uterusa yapışmasıyla başlar. İmplantasyon dönemi olarak da bilinen bu dönemde gebeliğin ilk belirtisi, implantasyon sırasında küçük kanamalardır. Lekelenme şeklindeki bu kanama ile hamileliğin semptomları kötüleşmeye başlar. İmplantasyon döneminde ortaya çıkan semptomlar her anne adayı tarafından fark edilmeyebilir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Erken gebelik semptomları, ilk hafta içinde ortaya çıkan ve olası bir hamileliği gösteren fizyolojik semptomlardır. İlk belirti adet gecikmesi olsa da diğer gebelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Memede dolgunluk ve hassasiyet, meme başının koyulaşması ve meme ucunda karıncalanma hissi,

Alt karın bölgesinde dolgunluk ve şişkinlik hissi

Özellikle sabah bulantı ile birlikte kusma şikayetleri,

Yorgunluk, baş dönmesi ve yorgunluk ile uykuya dalma eğilimi,

İdrar miktarını artırmadan sık idrara çıkma ihtiyacı,

Artan vajinal akıntı sıklığı

Bu semptomlar hamileliğin ilk ortaya çıkan semptomlarıdır ve büyük ölçüde hamileliğin öncüleridir. Ancak tüm bu belirtiler kesin tanı için yeterli görülmediği gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Bu semptomların kesin tanı için erken gebelik testi ve ultrason sonuçlarıyla doğrulanması gerekir.

Hamilelik testi nedir?

Hamileliğin başlamasıyla birlikte salgılanmaya başlayan hCG adlı bir hormonun kanda ve idrarda belli bir düzeyi aşması kesin gebelik teşhisi için kritiktir. HCG ile aynı yapısal özelliklere sahip olan LH adlı bir hormon yumurtlama eyleminden sorumludur ve adet döngüsü boyunca düzenli aralıklarla artar. Bu ayrımı yapmak için hCG hormonunun seviyesi, bu hormonun beta fraksiyonu ß-hCG ölçülerek belirlenir.

Kandaki ß-hCG seviyesi belli bir seviyenin üzerine çıktığında idrarla atılmaya başlar. İdrar tahlili gebelik testleri bu ß-hCG değerinin düzeyine göre sonuçlandırılır. Eczanelerden alınan ve evde kullanılan hazır gebelik testlerinin% 99 güvenilir olduğu iddia edilse de araştırmalar hata oranlarının% 50’ye kadar çıkabileceğini göstermektedir.

Gebelik testi için en doğru sonucu verecek uygulama kanda ß-hCG varlığının doğrulanmasıdır. Kaçırılan adet döneminin ilk birkaç gününde bile hamileliği doğrulayan bu kan testi, uzun yıllardır tercih edilen en güvenilir yöntemdir.

Hamilelik nasıl planlanır?

Hamilelik durumu doktor tarafından onaylandıktan sonra bebeğin ve annenin sağlıklı gelişimini izlemek için oluşturulan zaman çizelgesine gebelik takvimi denir. Bir takvim oluşturmak için hamileliğin ilk haftası son adet döngüsüne göre hesaplanır. Takvim oluşturulduktan sonra alınan ilk anket sonuçları bu tabloya kaydedilir ve düzenli aralıklarla yapılması gereken diğer anketlerin sonuçlarıyla karşılaştırılır. Bebeğin gelişiminin ve annenin fizyolojik sağlığının belirlenmesinde son derece önemli bir rol oynayan gebelik takvimi, ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorununun erken teşhis ve tedavisi için de oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir