Dövüş ve Savunma Sporlarının Faydaları

dövüş sporları, savunma sporları, savunma sporlarının faydaları

Sporların altında yatan mücadele ve rekabet duygusunun keskin bir şekilde farkına varmanızı sağlayan dövüş sanatları ve savunma sporları, fiziksel faydaların yanı sıra kişisel gelişim unsurlarının kazandırılmasında da oldukça etkilidir. Formunu koruma, kas ve fiziksel gelişimi sağlama, kendini savunmayı öğrenme, rakibe saygı duyma, benlik saygısı, kendine güven ve kendini kontrol etme gibi açılardan pek çok avantajı olan dövüş sanatları ve savunma sporları; belirli kurallar. Yaptığınız spora özel tasarlanmış kural ve teknikleri bilerek bu spora gitmenizi öneririz. Bu kurallar, spor standartlarını belirleyen kuruluş olan AAU tarafından oluşturulur.dövüş sporları, savunma sporları, savunma sporlarının faydaları

Amatör Spor Birliği; Doğa sporlarından dövüş sanatlarına kadar tüm spor dallarının kurallarını ve ekipman standartlarını belirlemekten sorumlu kuruluştur. Dövüş sanatları ve savunma sporları ile ilgileniyorsanız öncelikle zihinsel ve psikolojik dayanıklılık gerektiren bir performans sergilemeniz gerektiğini söyleyelim.

Dövüş sporları ve kuvvet antrenmanı;

Birbiriyle tamamen alakasız görünse de, kuvvet antrenmanı, dövüş ve savunma sporlarındaki performansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Zorlu bir spor yani bir kişinin gösterebileceği en iyi performansı sağlaması gereken bir dövüş sporu olması, kuvvet ve hızı kullanabilme yeteneği ile doğrudan ilişkilidir. Dövüş sanatlarında ve dövüş sanatlarında yaygın olarak bulunan bir yanılgı; Kuvvet antrenmanı, bir kişinin kas hacminde bir artış olup, vücudu hantal hale getirir. Ancak sanılanın aksine doğru uygulandığında kuvvet antrenmanları üst düzey mücadele ve savunmaya katkı sağlayacaktır.

Ağırlıklarla düzgün antrenman yapıyorsanız; Daha fazla güç, daha yüksek hız ve çeviklik, daha güçlü yumruklar ve tekmeler, daha yüksek atlamalar ve daha az yaralanma riski gibi birçok fayda olduğunu göreceksiniz. Çok az tekrarla ağır ağırlıkları kaldırarak dövüş ve savunma sporlarında daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca bu teknikle çalıştığınızda kas hacminde büyük bir artış olmayacaktır. Güç kazanacak ve sinir sisteminizin kaslarınızı daha iyi koordine etmesine izin vereceksiniz.

Dövüş ve defans sporlarının üzerimizdeki etkisi;

Dayanıklılık, kuvvet, sürat, sürat, çeviklik, esneklik, hareketlilik gibi psikomotor yeteneklerin gelişimini sağlayan dövüş ve savunma sporları; Sağlığımız için hem zihinsel hem de fiziksel olarak birçok yönden faydalıdır. Tüm bunların yanı sıra dövüş ve defans sporları ile uğraşanların ihtiyaç duyabileceği boks ekipmanlarını sitemizde bulabileceğinizi hatırlatırız. Düşündüğünüzün aksine, daha önce sizi kolayca kızdırabilecek olaylar karşısında daha sakin olduğunuzu göreceksiniz. Tüm olasılıkları değerlendirin ve yaptığınız sporun faydalarını takdir edin ve kendinize güvenin. Dengeyi korumak, derin bir nefes almak ve çevreden uzaklaşmak çok önemlidir.

Kavga ederken içgüdülerinizi dinleyin. Ayakta durmak, savaşmak veya koşmak bu durumlarda içgüdüsel tepkilerdir. Ancak hangi tarafı seçeceğinizi sadece tahmin edebiliriz. Çözümünüzü destekleyecek fiziksel donanıma sahip olduğunuz için endişelenmenize gerek yok. Günlük koşuşturmaca temponuzun neden olduğu gizli stresi dövüş sanatları ve sporla atabilirsiniz. Herkese, havaya uçurduğun iş arkadaşından, yolda gördüğün bir yabancıdan, trafik sıkışıklığında yanındaki arabanın şoföründen, hatta bulunduğun çevredeki bakkaldan herkese karşı daha ılımlı olduğunu göreceksin.

Kendinizi kaotik bir ortamda bulduğunuzda, dövüş sporu yapmayan arkadaşlarınız gibi ortamdan ayrılmanın yollarını aramak yerine, yüksek özgüveniniz ile ön plana çıkacaksınız. Çalışmanızı kuvvet antrenmanı ile de destekliyorsanız, diğer taraf için söylenecek pek bir şey olmadığını düşünüyoruz. İş yerinde yorucu bir günün ardından antrenmana gitmek ilk başta zor olsa da, egzersiz yaptıktan sonra yorgun vücudunuza enerjik ve rahatlamış bir zihin eşlik ettiğini göreceksiniz. Ayrıca, bir canlılık ve yüksek motivasyon hissinin farkına vardığınızda, tekrar spor salonuna gideceğiniz anı dört gözle beklediğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir