Cildinizi Yenilemenin Püf Noktaları

cilt bakımı yapma, cilt yenileme, cilt yenilemenin yöntemleri

Her zaman canlı ve pürüzsüz bir cildimiz olsun isteriz. Aslında böyle bir cilde sahip olmanın yolu sağlıklı beslenme, cildi temizleme ve stresten uzak durmaktan geçiyor. Cildinizi yenilemek ve canlandırmak istiyorsanız bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.cilt bakımı yapma, cilt yenileme, cilt yenilemenin yöntemleri

Cilt bakımında en önemli nokta cildinize uygun bir ürünle mutlaka cildinizi temizlemekten geçmektedir. Cildinize uygun olmayan ürünlerle cildinizi temizlerseniz cildinizde pullanmalar oluşur buda cildin temizlenmediğini ve cildinizin nefes almadığına işaret eder.

Güneş cildin en büyük düşmanıdır çünkü cildin yaşlanmasında güneş bir numaralı faktördür. Güneş koruma faktörü içeren ürünler kullanarak cildimizin yaşlanmasının önüne geçebiliriz.

Cilt bakım ürünlerinden fayda görmek istiyorsak mutlaka cildimizi temizledikten sonra diğer ürünleri kullanmalıyız. Temiz olmayan bir cilde nemlendirici bile sürseniz hiç bir etkisini göremezsiniz.

Cildiniz yıkarken sıcak su yerine soğuk suyu tercih edin. Soğuk su cilde şok etkisi yaparak canlanmasına yardımcı olacaktır.

Cildimiz uykuda kendini yeniler bu nedenle gece yatarken mutlaka nemlendirici kremler kullanarak cildin yenilenmesini daha etkin hale getirebiliriz. Ayrıca cilt serumları kullanmakta cildin daha hızlı yenilenmesini sağlayacaktır.

Ciltteki Lekeler İçin Ev Yapımı Maskeler

Cildimiz güzelliğimizin en büyük parçasıdır. Bu nedenle hiç birimiz cildimizdeki lekelere tahammül edemeyiz. Ama bazen yazın güneşin etkisiyle bazen de yaşımızın getirdiği lekelenmelerle uğraşmak zorunda kalırız. Evdeki malzemelerle ciltteki lekeler için kendi maskemizi kendimiz hazırlayabiliriz.

Bir yemek kaşığı yoğurdun içine bir çay kaşığı karbonat, 3 damla limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağını ilave edip tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra maskemizi hazırlamış oluruz. Yalnız maske öncesi mutlaka cildimizi temizlemeyi unutmayalım. Hazırladığımız maskeyi tüm yüzümüze sürebiliriz. Maske kuruduktan sonra nazikçe ovarak maskemizi çıkartmamız gerekir. Maske sonrası yüzümüzü soğuk suyla yıkamayı unutmayalım.

Hamilelik döneminde cildinizde lekelenmeler oluştuysa bu maske tam size göre. Temiz bir kapta bir çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 yumurta bir güzel karıştırılır. Özellikle lekeli bölgelere sürebileceğiniz gibi tüm yüzünüze de sürebilirsiniz. İçinde hiçbir zararlı madde olmadığı için hamilelikte her gün güvenle uygulayabilirsiniz.

Yarım domatesi blenderdan geçirerek veya rendeleyerek suyunu çıkarttıktan sonra içine bir miktar un koyarak maske haline getirin. Göz ve dudak çevresi hariç maskeyi yüzünüze sürün ve beş dakika sonra yüzünü ılık suyla yıkayarak maskenizi çıkartın. Bu maske ciltteki lekelerin zamanla azalmasını sağladığı gibi çil ve yara izlerinin de azalmasına yardımcı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir