B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI KİMLERE VERİLİR?

b sınıfı iş güvenliği sertifikası, iş güvenliği sertifikası alma, b sınıfı iş güvenliği uzmanı

İş verenler çalışanlarının güvenliği için tedbirler almak isterler. Zaten yasal zorunluluklara göre de yapmaları gereken bir çok şey vardır. Yeni düzenlemelere göre her iş yerinde mutlaka bir iş güvenliği uzmanı bulunmalıdır. Aldıkları eğitimin seviyesine göre iş güvenliği uzmanları sınıflandırılır. B sınıfı iş güvenliği sertifikası alan bir uzman, her şirketin yanında isteyeceği bir çalışandır. Peki bahsettiğimiz B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir, biraz bu konudan bahsedelim.b sınıfı iş güvenliği sertifikası, iş güvenliği sertifikası alma, b sınıfı iş güvenliği uzmanı

B sınıfı iş güvenliği sertifikası alabilecek kişilerin belirli yeterliliklere sahip olmaları gerekir. Öncelikle C sınıfı ş güvenliği sertifikası bulundurmalılar. Sahip olduğu bu C sınıfı iş güvenliği sertifikasıyla en az üç yıl fiilen çalışmış olmalıdır. B sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmalıdır ve bu eğitim sonunda yapılan sınavdan başarı ile geçmelidir. Eğitime katılacak olan kimseler mühendis, mimar ve teknik elemanlardır. Ayrıca iş sağlığı ve iş güvenliği hakkında yüksek lisans yapmış mühendis, mimar ve teknik elemanlara da sınavdan başarılı olmaları durumunda B sınıfı iş güvenliği sertifikası verilir. Böylece B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir sorusunun cevabı da yanıtlanmış olunur. İş yerlerinde önemli olan çalışanların güvenliğidir. Her çalışan iş güvenliği konusunda eğitim almalıdır. Bu eğitimin alınmasından iş veren sorumludur. Verilen eğitimler ve alınan tedbirler sayesinde işçilerin güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca şirket işçi güvenliği için yeterli belgelendirmeleri yapmalı, malzemelerin raporlarını almalıdır. Tatbikatların yapılması, acil durumlarda kimin ne yapacağını bilmesi açısından çok önemlidir. Her çalışan bu konuda aydınlatılırsa karışıklık çıkmasının önüne geçilmiş olur. Güvenli bir ortamda çalışan işçilerin muhakkak ki çalışmalarındaki verimlilikleri de artacaktır.

İş güvenliği konusunda uzman olmuş bir kişi, iş yerindeki çalışanların can güvenliği için büyük önem taşır. Çalışanları eğitmesi sayesinde herkes iş güvenliği konusunda bilinçli olur. Uzman olmak elbette çok kolay bir şey değildir. İnsanlar uzman olabilmek için yıllarını verirler.  Fakat iş güvenliği ile ilgilenen bir kimse B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir sorusunun cevabını bilmiyorsa, başka insanlara da iş güvenliği konusunda yeterli bilgiyi verebileceği mevzu bahis olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir