Diyabet Nedir?

Diabetes mellitus (DM), ya da halk arasında denildiği gibi, midemizin arkasında yer alan bir organ olan pankreasın insülin salgısının tam veya kısmi yetersizliği/yetersizliği sonucu ortaya çıkan ve kendini gösteren şeker hastalığıdır: kan ve vücut tarafından karbonhidrat, protein ve yağ kaybı. Bu, sürekli tıbbi müdahale gerektiren kronik bir metabolik bozukluktur.diyabet nedir, diyabet belirtisi, diyabet ne demek

Glikoz, dokulara enerji sağlamak için kan dolaşımını terk etmeli ve kas hücreleri gibi hücrelere girmelidir. Glikozun hücreye girişi pankreas tarafından üretilen insülin hormonu tarafından gerçekleştirilir. Diyabetik hastalarda insülin ya yoktur ya da hücresel düzeyde bulunur. Sonuç olarak, glikoz hücreye giremez ve kanda birikir ve kan şekeri yükselir.

Akut komplikasyon riskini azaltmak ve uzun vadeli kronik komplikasyonları (göz, böbrek, sinir, kalp ve damar sorunları) ve maliyeti artıran komplikasyonları önlemek için eğitim ve sürekli hasta takibi çok önemlidir.

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Klasik semptomlar çok su içme, sık idrara çıkma, çok yemek yeme veya iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, ağız kuruluğu ve gece idrara çıkmadır. Daha az görülen semptomlar arasında bulanık görme, açıklanamayan kilo kaybı, kronik enfeksiyonlar, tekrarlayan mantar enfeksiyonları ve kaşıntı bulunur.

Şeker hastalığı nasıl teşhis edilir? Hedef kan şekeri değerleri nelerdir?

Diyabet teşhisi için, açlık kan şekeri (FGW), 75 gr şeker testi (OGTT), 2 saat sonra kan şekeri, herhangi bir saatte ölçülen kan şekeri (yemek yeme hariç günün herhangi bir saatinde kan şekeri ölçümü) ve Yaklaşık 8 saat Testten önce Hemoglobin A1c (HbA1c) sonuçları çok önemlidir, 10 haftalık bir süre boyunca yüksek kan şekeri seviyelerini gösterir.

Diyabet teşhisi konulurken bu dört farklı teşhis yöntemi aynı şekilde kullanılabilir. FAC ≥126 mg / dL; OGTT-2. Saatlik KŞ ≥200 mg/dL; Ara sıra kan şekeri ≥200 mg / dL; HbA1c ≥6.5% tanısal eşiklerdir.

FPS’nin daha kolay ve daha ucuz uygulanabilmesi klinik pratikte kullanımını arttırmaktadır. Ancak OGTT hem diyabet tanısında hem de diyabet ve prediyabet taramasında önemli bir rol oynamaktadır. HbA1c’nin diyabet için bir tanı aracı olarak kullanılması, standardizasyonundaki sorunlar ve tanı eşiğindeki belirsizlik nedeniyle uzun yıllardır önerilmemektedir. Son yıllarda, dünya çapında standardizasyon çabaları ve hastalığın seyrindeki önemine dair artan kanıtlar sonucunda, HbA1c’nin diyabet için bir tanı testi olarak kullanılması benimsenmiştir.

Fruktozamin, plazmada glikosile edilmiş (şekere bağlı) bir proteindir (%90 glikosile albümin). Ölçümden 1-3 hafta önce glikoz kontrolünü yansıtır. Bu, HbA1c ölçümünün güvenli olmadığı bazı hemoglobinopatiler ve kan hastalıkları için tercih edilebilir. Gebelikte kısa süreli glukoz kontrolü önerilmekle birlikte yetersiz standardizasyon nedeniyle genel olarak diyabet takibi için sınırlı bir testtir ve her laboratuvarda çalışılmamaktadır. Bu, tanıyı doğrulamak için önemlidir, son 1-3 hafta içinde kan şekerindeki değişikliklerin izlenmesi açısından önemlidir.

Diyabetik deneklerde ≤%7 hedef HbA1c seviyesine ulaşmak için yemeklerden önce HCN ve kan şekeri seviyeleri yemeklerden 2 saat sonra 80-130 mg/dL; <160 mg/dl olmalıdır.

Kifoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, özellikle çocuklarda ve ergenlerde kifozu değerlendirir ve bu derecelere göre tedavi kararları verir. Derecenin ilerlemesi ve belirli bir seviyenin geçişi, hastalığa tıbbi müdahale gerektirir. Genel bir tedavi rejimi olarak, büyümekte olan çocuklarda sırt bölgesine 60 dereceye kadar herhangi bir müdahale gerekmeyebilir.kifoz tedavisi, kifoz belirtisi, kifoz nasıl tedavi edilir

60 derecenin üzerindeki eğrilikler, özellikle çocuğun ciddi bir büyüme dönemi varsa (genç yaş) ilerlemeyi önlemek için bir kuşakla tedavi edilebilir. Korsenin temel amacı; İlerleme engellense veya yavaşlatılsa da, skolyozdan farklı olarak eğrilik de özellikle küçük çocuklarda uygun bir bandaj veya kuşak ile düzeltilebilir.

Korse kullanımına rağmen ilerleyen ve 60 dereceyi aşan çocuklarda tedavi önerilir, ameliyat. Kritik dereceye (90-100 derece) ulaşan kifoz, hastada hayatı tehdit eden akciğer sorunlarına neden olabileceğinden, hasta uzmanın cerrahi önerisini ciddiye almalıdır.

Yetişkinlerde ameliyat tavsiyesinin kapsamı doktordan doktora değişebilir. Bununla birlikte, hasta durumundan memnun değilse (genellikle sınıra yakın kifoz) veya çok ilerlemiş kifoz varsa, sorunu düzeltmenin tek yolu cerrahi tedavidir.

Ameliyat, belirtilen sınırı aşmaları halinde büyümekte olan çocuklar için şiddetle tavsiye edilir ve büyümesini tamamlamış nispeten büyük kifozlu hastalar için zorunlu değildir. Yani hastanın ciddi bir estetik kaygısı yoksa uzmanlar ameliyat kararını hastaya bırakarak yaşla birlikte ağrı oluşabileceğini tavsiye edebilir.

Schürmann kifozu nasıl tedavi edilir?

Korse tedavisi

Orta derecede Sherman kifozu için tel tedavisi uygun olabilir. Bu tedavi için çeşitli korseler kullanılmaktadır. Hepsi çocuk büyüdükçe eğriliğin artmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Diş telleri, aktif iskelet büyümesi sırasında eğriliğin artmasını önleyerek destek görevi görür. Korseler omurgayı tam olarak düzeltmez ve hastaların en az yarısında kifozun büyümesini engelleyemez. Bir korseden beklenebilecek en iyi başarı, kifoz bulunana kadar kalmak ve daha fazla ilerlemeyi ve cerrahi sınıra ulaşmayı önlemektir.

Başarılı bir korse tedavisi için neler gereklidir?

Hasta büyümeye devam ederken erken teşhis (kızlarda adet kanamasından önce eğrilikler bulunur)

Hafif ila orta derecede Schürmann kifozu (60 ila 75 derece)

Omurga doktoru ile düzenli kontroller

Hasta korse

Uyumlu hasta ve destekleyici aile

Bir doktor gözetiminde olmaları koşuluyla, bu aktiviteler sırasında egzersiz, dans eğitimi ve atletizm dahil olmak üzere normal aktivitelere devam etmek ve isteğe bağlı korse molaları.

Günde en az 20-23 saat korse kullanımı.

Cerrahi tedavi ne zaman gereklidir?

Sherman kifozunun cerrahi tedavisi için gereken eğrilik derecesi konusunda fikir birliği yoktur. Bununla birlikte, 75 dereceden fazla bükülmelerin radikal cerrahi gerektirdiği konusunda genel bir fikir birliği vardır. Bu deformite ile birlikte skolyozda olduğu gibi posterior fiksasyon ve füzyon günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerdir.

Çok şiddetli eğrilikler için, osteotomi dediğimiz omurgadaki kemiğin bir kısmı çıkarılarak düzeltmeler eklenebilir. Hastalar ameliyat sonrası ertesi gün ayağa kalkar ve yaklaşık 5-7 gün sonra taburcu edilir.

Bazı hastalar için taburcu olurken kısa süreli (3 aylık) korse giyilebilir. Çocuklar yaklaşık 3 hafta içinde okula dönebilirler. Üç ay sonra yürüme ve yüzme gibi egzersizlere izin verilir.

Bisiklete 6 ay sonra izin verilir. Birinci yılın sonuna kadar sıkı temas gerektiren sporlar (futbol,   basketbol vb.) Yasaktır. İlk yılın sonunda tamamen normal hayata dönmelerine izin verilir.

Kifoz cerrahisinde üç ana kullanım alanı vardır.

Ortaya çıkan iyileşmeyi koruyacak şekilde kifozu düzelterek hastanın omurgasını dondurmak. Bu operasyonlar genellikle metal implantlar kullanır.

Küçük çocuklarda kifozu kısmen düzeltebilen ancak çocuk büyüdükçe küçük (açık veya kapalı) girişimlerle genişletilebilen implantların kullanımı. Bu uygulama çok daha az yaygın bir kifoz ameliyatı yöntemidir. Bu yoldan; 8 yaşın altındaki çocuklar için uygundur. Omurga dondurma yönteminin uygulanmamasının nedeni; Bu, boyda bir artış değil, gövdenin gelişimi üzerinde olumsuz bir etkidir.

Özellikle çok şiddetli ve tehlikeli kifozda (doğuştan, doğuştan), deformitenin ilerlemesini tamamen önlemek için hastanın omurgasının hem anterior hem de posterior yaklaşımlarla düzeltilmesi / dondurulması. İlerleme potansiyeli çok yüksek olan doğuştan (doğuştan) kifozlu bazı hastalarda bu uygulama yaşa bakılmaksızın yapılmaktadır.

Kurtarma işlemi

Çocuklarda ve genç yetişkinlerde kifoz ameliyatı sonrası iyileşme süreci (bazı sınırlı istisnalar dışında) aşağıdaki gibidir:

Operasyon sonrası ertesi gün hasta kontrol altında ayağa kalkmayı başarır.

3-4 gün taburcu edilebilir.

  1. haftadan sonra kontrollü bir şekilde evden çıkabilir.
  2. haftadan sonra gözetim altında okula gidebilir ve hafif vücut egzersizleri (Pilates, hafif ağırlık) yapabilirler. Sınırsız yürüyebilir, serinlemek için havuza ya da denize gidebilirsiniz.
  3. ayın sonundan itibaren toplu taşıma araçlarını (okul otobüsü dahil) kullanabilirler.

Üçüncü ayın sonundan itibaren normal günlük yaşamlarına (spor hariç ev ve okul aktiviteleri), hafif bireysel koşu ve spor amaçlı yüzmeye devam edebilirler.

  1. ayın sonundan itibaren jogging ve diğer bireysel sporları (rekabete yönelik olmayan raket vb.) Çalışabilir ve yarışma olmaksızın bisiklet sürebilirler.

İlk yıldan sonra, planlanan son kontrolden sonra, dövüş sanatları ve özellikle tehlikeli aktiviteler (paraşüt, bungee jumping vb.) Dışında serbest bırakılır.

Kalbinizi Yakından Tanıyın

Hayatın ve canlılığın kaynağı

Kalp, vücudumuz şekillenirken rahimdeki ilk organımızdır. Altıncı haftadan itibaren bebeğin kalbi rahimde atmaya başlar. Kalp ve damar sistemi çevresinde başka organlar oluşmaya devam ediyor. Koşma veya tırmanma gibi çok fazla fiziksel aktivite gerektiren durumlarda, kalbimizin daha sert ve daha hızlı attığını hissederiz.kalp sağlığı, kalp çalışma mantığı, kalp nasıl çalışır

Fiziksel ve zihinsel durumundaki bu değişikliklerle işinde belirgin farklılıklar hissettiğimiz bir organ olarak kalp, yaşamın ve canlılığın kaynağı olarak kabul edildi ve ruhun kalbe yerleştirildiğine inanılıyordu. Kalbimiz, günde 104.000 defa ve yılda 38 milyon defa olmak üzere dakikada ortalama 70 defa atıyor ve vücudumuza kan pompalıyor. Üstelik 280-300 gram ağırlığıyla bu tam da yumruğumuzun büyüklüğü! “

Kalbimizin vücudumuzdaki işlevi

Kalp, kanı hareket ettiren ve dolaşım sistemimiz aracılığıyla vücudumuza gerekli besinleri ve oksijeni sağlayan çok güçlü bir kas grubundan oluşan bir pompadır.

Kalp göğsümüzün ortasında, sternumun hemen altında yer alır.

Kalbin dış yüzeyi, perikard adı verilen bir perikard ile kaplıdır. Bu zar ile kalp arasında çok az miktarda kayganlaştırıcı sıvı vardır, bu nedenle operasyon sırasında kalp serbestçe hareket edebilir. Bir pompalama sistemi gibi, vasküler sistem yoluyla vücuttan kanı toplar, oksijenasyon için akciğerlere gönderir ve oksijenden zengin kanı vücuda geri pompalar.

Kalbin çalışma sistemi

Kalbimiz 4 odadan oluşuyor. Bir tarafa açılan kapılar gibi, kalbin göz kapakları 4 odacıkta sürekli olarak kan akışını kontrol eder.

Dolaşım, kanın vücuttan sağ atriyuma (sağ atriyum) üst ve alt vena kavadan akmasıyla başlar ve sağ alt tarafa (sağ ven) giden bir triküspit kapak ile devam eder.

Buradan pulmoner kapaktan geçer ve akciğerlere pulmoner arterden girer.

Akciğerdeki kan oksijenlendirildikten sonra, sol ve sağ pulmoner venlerden kalbe sol atriyuma (sol atriyum) girer.

Mitral kapaktan sol ventriküle geçer.

Sol alt kısmın (sol ventrikül) kuvvetli kasları kasıldığında, oksijenden zengin kan aort kapağından akar ve vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayan aort adı verilen ana arteryel damarlara ve dallara dağıtılır.

Kalbimiz 1 dakikada vücudumuza yaklaşık 5,5 litre kan pompalar. O da; 1 günde 8 ton, 1 yılda 3.000 ton ve 80 yılda 240.000 ton anlamına gelir. Ortalama insan ömrünün 80 yıl olduğunu varsayarsak, pompalanan kan yaklaşık 10 ton kapasiteli 24.000 tankeri doldurmaya yeterlidir. “

Horlama Sorununuz Mu Var?

Hemen hemen tüm insanlar hayatlarının bir noktasında horlama sorunları yaşayabilir. Horlama uyku apnesinin semptomlarından biri olmasına rağmen, her horlama uyku apnesi ile ilişkilendirilemez. Ancak horlama sorunu nefes almayı etkilediği ve kaliteli uykuyu bozduğu için kişinin gün içinde zayıflamasına neden olur.horlama çözümleri, horlama sorunu, bitkisel horlama tedavisi

Horlamaya kısmi hava yolu tıkanması, artan boğaz yapısı veya kas gevşemesi neden olur. Hava yolu tıkalı olduğu ve rahat nefes alamadığınız için nefes almaya çalıştığınızda boğazınızda bir titreme meydana gelir ve bu da horlamaya neden olur.

Yüksek horlama, hem kişinin kendisinin hem de etrafındakilerin uyku kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Uyku veya horlama sırasında nefes alıp vermeniz durursa, bunun nedeni uyku apnesi olabilir. Yakın çevrenizdeki insanları horlamanız veya horlamanız rahatsızlığa neden oluyorsa, doktorunuza görünebilir ve altta yatan sorunları sorgulayabilirsiniz.

Nedenler

Birçok sağlık problemine bağlı olarak horlama gelişebilir. Horlama, genellikle burun, ağız ve boğazın yapısına ve yaşam tarzına bağlı olarak gelişebilir. Aralıklı olarak başlayan horlama aniden durur ve devam ederse altta yatan tıbbi durumlara bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca kişi gün içinde ne kadar yorgun olduğuna bağlı olarak horlayabilir.

Uzamış aralıklı solunum ve sürekli horlama görülürse durum araştırılmalıdır. Horlamanın bazı nedenleri:

Burun, boğaz ve çene şekli ile ilgili sorunlar

Uvulada (halk dilinde küçük dil olarak bilinir) veya yumuşak damakta şişme

Bademcik ve geniz etinin şişmesi

Soğuk algınlığı veya alerji

Fazla ağırlık

Alkol tüketimi

Uyku hapı almak

Antihistaminiklerin kullanımı

Hamile olmak

Uyku yolu

Yorgunluk

Hipertansiyon

Kalp hastalıkları

Uyku apnesi

Yeterince uyumuyor

Semptomlar

Horlama başlı başına bir semptom olarak kabul edilir, ancak uyanmadan önce kendi horlamanızdan uyanırsanız en önemli semptom budur. Özellikle nefes aldığınızda nefessiz olduğunuzu hissediyorsanız veya çevrenizdeki insanlar sizi bu sorun hakkında uyarıyorsa, bu başka bir önemli semptomdur.

Horlama çok basit bir sorun gibi görünse de ciddi tıbbi durumlara bağlı olarak gelişebilir. Uzun süre devam eden, istirahatle kaybolmayan veya aralıklı ve aniden devam eden horlama, kalp veya yüksek tansiyon gibi bazı tıbbi durumlara bağlı olarak gelişebilir. Horlamanın bazı semptomları şunlardır:

Sabah boğaz ağrısı

Gün içinde yorgun hissetmek

Kan basıncını veya kan şekerini kontrol etmede güçlük

Çarpıntı

Uyku problemleri

Geceleri nefesini tutarak uyan

Zayıf konsantrasyon

Gerginlik gibi durumlar

Teşhis yöntemleri

Horlamayı teşhis etmek için, doktor önce bir kişinin tıbbi geçmişini dinleyerek horlamayı tetikleyebilecek koşulları inceler. Tıbbi muayenenizden sonra, testler isteyebilir veya gerekirse sizi bir uyku laboratuvarında gece boyunca izleyebilir.

Aşağıdaki testler, horlamanın kesin teşhisi için kullanılabilir.

Bilgisayarlı tomografi (CT)

Bu test, ayrıntılı kesitsel görüntüler üretmek için X-ışını ve bilgisayar teknolojisini birleştirir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Büyük bir mıknatıs, bilgisayar ve radyo frekansları kullanarak ayrıntılı görüntüler sağlar. oluşturur.

Endoskopi

Hava yolları, bir endoskop (ucunda ışıklı ince bir tüp ve bir kamera) kullanılarak burun deliklerinden geçirilerek incelenir.

Horlamanın uyku apnesine bağlı olduğundan şüpheleniliyorsa, hastadan bir gece uyku laboratuvarında kalması istenir. Beyin dalgaları, kalp atışları ve solunum hareketleri bir uyku laboratuvarında kaydedilir ve daha sonra tanı koymaya yardımcı olmak için bir doktor tarafından incelenir.

Tedavi yöntemleri

Bazı horlama türleri tedavi edilemese de altta yatan nedenlere bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri geliştirilmiştir. Tipik olarak, horlamanın tıbbi bir nedeni yoksa, yaşam tarzı değişiklikleri horlamayı ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Gebelik Çatı Muayenesi Yapımı

Gebeliğin son haftalarında (37. haftadan sonra) annenin pelvik kemiklerini (çatı kemikleri), yani doğum yolunu değerlendirmek için bir çatı muayenesi yapılır, vajinal yoldan yapılan bu muayeneye toplumda eksik tetkik de denir. Bu ankete göre, normal doğum olasılığı doğuma yaklaşmadan önce değerlendirilir. Doğumun sezaryen ile gerçekleşeceğini kesin olarak bilen bir hastanın çatı muayenesine ihtiyacı yoktur.gebelikte çatı muayenesi, çatı muayenesi ne demek, çatı muayenesi ne demek

Çatı muayenesi, geleneksel jinekolojik muayene masasında ve jinekolojik muayene konumunda yapılır. Doktor, çatı kemiklerinin durumunu iki parmağıyla değerlendirir. Bebeğin ağırlığını dar doğum yolunun genişliği ile karşılaştırarak normal bir doğumun mümkün olup olmadığını değerlendirir.

Doğuma başlamadan önce hamileliğin son haftalarında çatıyı incelerken, rahim ağzı kapalı olduğu için bebeğin başına veya diğer organlarına dokunmayın. Pelvik muayenede çatı stenozu (pelvik stenoz) tespit edilirse, yani doğum yolu normal bir doğuma izin vermeyecek kadar darsa, normal doğum yapılmadan sezaryen planlanır.

Ancak, bu her zaman mümkün olmuyor. Başka bir deyişle, çatı muayenesi her zaman kesin teslimat yöntemini belirleyemeyebilir. Bu durumda normal doğum yapma girişimleri yapılır ve doğum sırasında yapılan muayeneler yardımı ile daha net bir karar verilebilir. Doğum sırasında serviks açık olduğu için hem servikal dilatasyonun miktarı ve durumu hem de bebeğin başının pozisyonu ve durumu değerlendirilebilir. Bu nedenle doğum sırasında çatının incelenmesi daha net bilgi sağlar.

Bununla birlikte, normal doğum yapmadan önce normal doğumla doğum yapamayan hastaları anlamak ve tespit etmek için, hamileliğin son haftalarında doğumdan önce yapılan bir çatı muayenesine de ihtiyaç vardır.

Çatının muayenesi hiçbir risk veya kayıp taşımaz

Çatının muayenesi acı verici bir inceleme değildir. Hamileliğin son haftalarında vajina dokusu gerildiği için hamile olmayanlara göre vajinal muayene daha kolay yapılabilir. Genellikle kanama olmaz, bazen lekelenme veya az miktarda pembe, kırmızı kanama olabilir. Kanama olsa dahi çatının muayenesi herhangi bir zarar veya risk taşımaz, tam tersine faydalıdır.

Böbrek Sağlığını Korumanın 8 Yolu

Dünya böbrek günü

Mart ayının ikinci Perşembe günü, çeşitli uluslararası platformlar tarafından Dünya Böbrek Günü olarak kabul edilmektedir. Böbrek sağlığı konusunda halkı bilinçlendirmek için her yıl çeşitli kuruluşlar kurulmaktadır. Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında yer alan diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar böbrek sorunlarına neden olur. Aşırı tuz alımı ve sigara içmek de böbreklere zarar verir. Böbrek Koruması için 8 Altın Kuralı okumak faydalı olacaktır.böbrek sağlığını koruma, böbrek sağlığı nasıl korunur, böbrek sağlığı için yapılması gerekenler

Böbreklerinizi korumak için ne yapabilirsiniz?

1- Hareketli olun; Vücudunuzu formda tutmak ve kilo vermek için yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi düzenli egzersiz yapın. Böylelikle şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların böbreklerinize verebileceği zararı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

2- Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin; Diyabet, kronik böbrek hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Doğru ilaçlar, diyet ve egzersiz programları ile kan şekerinizi ve tansiyonunuzu normal sınırlar içinde tutarak böbreklerinizi şeker hastalığının olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. Diyabet geliştirme riskiniz varsa (aşırı kilolu, düşük hareketlilik, ailesel diyabet, vb.), Kan şekerinizi yılda bir kez ölçün.

3- Kan basıncınıza dikkat edin; Diyabetik hastalarda sadece yüksek kan şekeri seviyeleri değil, hemen hemen tüm hastalarda bulunan yüksek tansiyon (hipertansiyon) böbrek hasarında önemli rol oynar. Kan basıncı normal sınırlara ulaşan hastalarda tuz alımının kısıtlanması, kilo verilmesi, egzersiz yapılması ve uygun ilaçların alınması böbrek hasarının gelişmesini engelleyebilir ve böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

4- Sağlıklı beslenin ve normal kilolu olun; Sağlıklı bir diyet yemek, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyebilir. İyi beslenmek için önce günlük tuz alımınızı azaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin ve konserve yiyecekleri durulamadan tüketmeyin.

5- Bol sıvı tüketin; Doktorunuz aksini önermedikçe, günde 1,5–2 litre su içmek kronik böbrek hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.

6- Sigara içmeyin; Sigara içmek böbreklere giden kan akışının azalmasına neden olur. Kan akışının azalmasının bir sonucu olarak, böbrekler yeterince iyi filtre edemezler ve vücutta atık birikir. Ayrıca sigara içenler böbrek kanseri riskini yüzde 50 artırıyor.

7- Ayrım gözetmeyen ilaçlar kullanmayın; Reçetesiz satılan ilaçların çoğu ağrı kesicidir. Bu ilaçlar bazen doza ve ne zaman kullanıldıklarına, bazen de doza bağlı olarak böbrek hasarına neden olabilir.

8- Böbrek fonksiyonunu yılda bir kontrol edin; Diyabet, hipertansiyon, aşırı kilolu ve ailede böbrek yetmezliği öyküsü olan kişiler bir doktora görünmeli ve böbrek fonksiyonlarını yılda bir kez kontrol ettirmelidir.