Retrosternal Guatr Nedir?

Retrosternal guatr, iç guatr olarak bilinen bir guatr çeşididir. Retrosternal guatrda tiroid bezinin büyümesi ve buna bağlı olarak ilerleyen kitle göğüs boşluğu içerisinde uzun yıllar süren bir zamanda gizlice ve sessizce ilerlemektedir. Bu ilerleme süresinde hastanın bazı durumlarda hiçbir şikayeti ya da belirtisi olmamaktadır. Çoğu durumlarda retrosternal guatrda troid bezi nodül içermektedir. Genellikle göğüs boşluğunun içerisinde bulunan bu nodüller bazen göğüste bulunan kemiklere yapışmış şekilde ya da göğüs kafesinin içerisinde kalbe yakın bölgede bulunabilmektedir.retrosternal guatr, retrosternal guatr tedavisi, retrosternal guatr belirtileri

Yerleşen bu nodüllerin kanserli kitle olma olasılığı oldukça azdır. Fakat kanserli doku olmasa da cerrahi müdale ile alınması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, vücut içerisinde büyüyüp genişleyerek, nefes borusunun yönünü değiştirmesi ya da; kalp ile beyne giden damarları tıkamasıdır. Bu zararları ile vücutta dolaşım bozukluğuna neden olmaktadır.

Bu hastaların retrosternal guatrları nefes borularına baskı yaptığı için hava alış verişinde daralma olmaktadır. Ameliyat sırasında bu nedenden dolayı anestezi verilirken dikkatli olunması gerekmekte hastanın nefes alış verişleri sürekli takip edilmektedir. Tüp takılırken hastanın hava yolunun tıkanması çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalıkta tedavi gecikmesi, cerrahi müdahalenin zamanını ve uygulamasını zorlaştırmaktadır. Tanı konulur konulmaz anında ameliyat için zaman belirlenmeli ve hazırlıklar yapılmalıdır. Her geçen zaman dilimi tümörün büyümesine olanak tanımaktadır.

Retrosternal guatr çoğunlukla boyun hizasında nefes borusuna yakın bir yerde bulunmaktadır. Boyunda tiroidin bulunduğu yerde küçük bir kesi açılarak nodüller çıkarılabilmektedir. Bu durum hastanın ses kaybı yaşamasına ya da nefes alışında herhangi bir sıkıntıya neden olmamaktadır. Gene de ameliyat esnasında cerrahi hekimler bu tümörlerin paratiroid bezlerinin yapısını değiştirdikleri için dikkatli ve mikro düzeyde cerrahi işlemler ile özen göstermektedirler. Ender durumlarda da olsa, nefes borusunun itilmesine bağlı olarak vagus sinirinde ya da frenik sinirinde yapısal değişiklik gözlenebilmektedir.

Bazı vakalarda boyundan aşağı doğru uzanan kitle nedeniyle sadece boyunda değil, göğüs boşluğunda da kesi açılması gerekmektedir. Burada baypass ameliyatı izi gibi bir kesi ile tümörlü doku alınmakta ve içeri kısım temizlenerek bir daha burada tümör oluşumu engellenmeye çalışılmaktadır. Yara iyileşmelerinde herhangi bir problem yaşanmamakta hasta kısa bir süre sonra normal yaşantısına dönebilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm altında yapılan çalışmalarda mal sahibi kira yardımı alabilir. En başta yapılan risk tespit raporu ile binaların durumu açığa çıkarılmaktadır. Rapor sonucuna göre elde edeceğiniz dönüşüm planlaması sizin için uygun olacak kiranın bedelini de gösterecektir. Yalnız bu oturulan yer içinde en az bir yıl oturma şartı ile verilecek olan kiralar kiracıların burada oturdukların dair ikametlerini ispatladıklarında verilecektir. Bunun için oturdukları meskenin bağlı olduğu belediyelere ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapmaları gerekir. Kentsel dönüşüm içinde mülk sahipleri 18 ay boyunca kira almaya hak kazanmaktadır. Bir kere fazla verilen miktar diğer aylarda sabit olarak alınabilmektedir.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm kira yardımı, kira yardımlı kentsel dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Riskli yapı tespit raporu alan binalar içinde bir yıl oturmuş kiracılar mağdur olmamak için bu kirayı almaktadır. Geri ödemesiz olan bu yardımlar devlet desteği ile yapılmıştır. Birlikte oturduğu mesken sahiplerinin kendisinin burada bir yıl oturduğuna dair teyit vermesi ile birlikte işlemler başlatılacaktır. Kentsel dönüşüm projesi yapılanırken kimseyi açıkta bırakmayacak kanunları ile yürütülmektedir. Belgeleri ile birlikte dönüşüm yapılacak yerde oturduğunu ispatlayan kişiler kendileri için uygun görülen kira ücretini alabilirler. Başvuru yaparken bu belgelerini yanlarında götürerek isteklerini belirtmeleri gerekmektedir. 735 liradan başlayan kiralar belgelerle hak sahiplerini bulacaktır. Evleri bitene kadar isterlerse bu kira ile başka bir yerde oturabileceklerdir.

Kentsel Dönüşüm İstanbul

En eski yapıların ve evlerin bulunduğu İstanbul’da kentsel dönüşüm projeleri büyük hızla ilerlemektedir. Turizm sektöründe önemli bir payı olan bu megakent için ilçe, mahalle, sokak olarak düşünülen bu kapsamlı proje bütün İstanbul’u içine almaktadır. Tarihi eserler ile dopdolu olan İstanbul’da böyle bir dönüşü yapmak zor olsa da yine de çalışmalarına başlayan belediyeler iyi sonuçlar almaktadır. Yer üstünde olduğu kadar yer altında da birçok mirası saklayan bu kentin kentsel dönüşüm yapılması oldukça kapsamlı bir iştir. Tarihi yok etmeden yapılması gereken çalışmalar birçok mühendis ile birlikte yapılarak titiz çalışmalar ile sonuçlar alınmaktadır. Deprem bölgesi olarak belirlenen bu şehirde risk alanı oldukça fazla.

Çocuklar için Oyun ve Oyuncakların Önemi…

Oyun, her yaşta rastlanan ve değişik amaçlarla yapılan bir faaliyettir. Oyun ve oyuncaklar çocuklar için her şeyden önemli ve değerlidir. Çünkü onlar onun için her şeydir. Çocuğun mutluluğunun temelidir. Yetişkinler için ise oyun boş zamanları değerlendirmek için bir eğlencedir. Ancak, çocuk için böyle değildir. Çocuk oyun ve oyuncakları sayesinde çevresini tanır ve birçok şey öğrenir.çocuklar için oyunun önemi, oyuncakların çocuklar için önemi, oyuncakların önemi nedirOyun ve oyuncaklar çocuğun beden ve zihin gelişimini sağlar, kişiliğini geliştirir. İleride kendisine gerekli olabilecek becerileri kazandırır, yaratıcılığını geliştirir. Oyunun ve oyuncakların çocuğun bedensel ve zihin gelişimine olan etkileri düşünülerek, oyun ve oyuncaklara gereken önem verilmelidir.

Oyun ve oyuncakların çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri:

Çocuğun tüm gelişimlerine yardımcı olur.

Çocuğu yapıcılığa, yaratıcılığa sevk eder.

Çocuğun gerçek hayatı tanımasına yardımcı olur.

İnsanlarla birlikte yaşamayı öğrenirler.

Paylaşma duygusunu geliştirir.

Karar verme yeteneğini artırır.

Çocuğu mutlu kılar, hoş vakit geçirmesini sağlar.

Oyuncakların seçiminde dikkat edilecek noktalar

Oyun çağında çocuğun bütün hayatı oyunla geçer, Çevresindeki her şey onun oyuncağı olur mesela, kutular, plastik şişeler, kumaş parçaları gibi. Bu malzemeler onun değişik oyunlar icat etmesine sağlar. Çocuğun çok yönlü gelişebilmesi için oyuncakların seçiminde aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Oyuncaklar, çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun olmalıdır.

El becerilerini ve yaratıcılık güçlerini geliştirecek cinsten olmalıdır.

Sağlam, dayanıklı ve boyası çabuk çıkmamalıdır.

Keskin, sivri uçlu olmamalıdır.

Aslına uygun olmalıdır.

Ekonomik olmalıdır.

Birkaç oyunda birden kullanılabilmelidir.

Kolay temizlenebilen cinsten olmalıdır.

Kırıldığı zaman onarımı kolay yapılabilmelidir.

Anneler pahalı oyuncaklar alma yerine, kendileri oyuncak yapmaya özenmelidirler.

Ankara’da evden eve nasıl taşınılır?

Ankara’da taşınma ile ilgili olarak birçok yerde değişik sıkıntılar oluşmakta ve bu sıkıntıların çözülmesi manasında gerçekleştirilen ve yapılan çalışmalar ile ilgili birçok neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır. En ufak bir deyişle bu mahalleden başka bir mahalleye taşınmak bile oldukça zahmetli bir iş haline gelmiştir. Ankara konumu ve yapısı olarak düz bir ova tarzında değil daha çok Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi bir çok yeri dağlık tepelik bir alandır. Peki bu bilginin size ne gibi bir faydası olacak diye sorarsak, bir yerden başka bir yeni yere taşınırken oranın nasıl bir yer olduğunu bilmek sizin taşınırken neler yapmanız gerektiği hususunda önemli bir rol oynamaktadır. Yani gittiğiniz yer dağlık tepelik bir alan ise taşınmak oldukça zahmetli bir hal alacaktır.ankara evden eve taşınma, evden eve nasıl taşınılır, nakliye firması ile taşınma

Ankara Ve Sincan’ı Bilen

Ankara’yı ve Ankara’nın coğrafi yapısını çok iyi bilen sincan nakliyat şirketleri bu konuda sizlere oldukça yardım edecek ve bu taşınma gibi zahmetli ve yorucu bir işten sizi biranda kurtaracak bir pozisyonda rol oynayacaktır. Tabi bu konu ile ilgili bir araştırma içerisine girdiğiniz zaman elbette ki gireceksiniz çünkü çok değer verdiğiniz evinizde her daim kullanmış olduğunuz eşyalarınızın emin eller vasıtası ile bir yerden başka bir yere taşınmasına izin vereceksiniz. Evet yapılan araştırmalar sonunda olsa gerek kendini isinde oldukça kanıtlamış bir durumda olan bu şirketler belli başlı bir esasa dayanarak aldıkları işleri sonuna kadar mükemmel bir şekilde vardırıp yapmak planını gütmüştür. Sincan evden eve taşımacılık sayesinde ve vasıtasıyla yapılmakta olan bir taşınma işlemi insanları oldukça mutlu eder bir vaziyette olmuştur.

İyi Düşünmeliyiz

Tabi bu değerler ölçüsü adı altında hizmetleri konusu gereği insanlara oldukça büyük bir mutluluk vermiş ve daha sonraki işlerinde de bu şirketleri tercih etmelerini sağlamıştır. Şöyle düşünelim bir insan yaptığı bir işte etrafında bu kadar seçenek varken neden aynı hep bir noktada dursun veya devam eder kalsın bunu bir düşünelim. Çünkü insan her zaman yaptığı işten karşı taraf bakımından bir memnuniyet kaldı ise bu yüzden aynı işi yine aynı şirket ile yapmam ister bu sadece sincan parça eşya taşımacılık işi için geçerli bir durum değildir. Komple taşınma işlemi yerine parça eşya taşınma gibi ağır olan ve yardım edilecek eşyaları da taşıma işlemi mevcut bir hal dedir.