İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

Çalışan insanların iş güvenliği ve sağlığına önem veren çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı iş yerlerindeki denetimlerini arttırmaktadır. İşyerlerine getirilen yeni kanunlarla denetlenen iş yerlerinde çalışanların sağlığı ve güvenliği için gerekli görülen iş güvenliği uzmanı bulundurulması zorunlu olmaktadır. Ağır koşulları olan iş yerlerinde bu uzmanlar sözleşmeli, normal işyerlerinde ise sağlık birimlerine bağlı olan yerlerden iş güvenliği uzmanı sağlanabilmektedir. Uzmanlar çalışma yerlerindeki tehlikeli ortamların analizlerini tarafsız bir şekilde gözlemlemekte ve tehlikeli durumları oradan kaldırabilmek için gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktadır. Gerekli düzenlemelerin sağlanması ile işçilerin güven içinde ve işlerini aksatmadan yapma imkânlarının düzenlenmesi işçi ve işvereni bu konuda rahatlatmış olabilmektedir.iş güvenliği uzmanı, iş güvenliği uzmanı kimdir, iş güvenliği uzmanı yetkisiİşverenlere bu konuda yardım edebilecek birimler arasında analizisg. Com sitesi hizmet vermeye devam etmektedir. Uzman kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışı ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmıştır. İş yerlerine eğitimli ve uzman olan kişileri tavsiye etmektedir. Analizisg kendi bünyesinde bulunan uzman kadrosu ile işçilere ve işverenlere sağlıklı, güvenli hizmet verebilme amacını taşımaktadır. İş yerindeki riskleri tespit ederek gereken düzenlemeleri sağlayan iş güvenliği uzmanı görevini en iyi şekilde yerine getirmiş olmaktadır. Yapılan tespit ve düzenlemelerin sonunda üretim artacak kaliteli ürünler elde edilecektir. Güvenli ortamlarda çalışmak insanlara huzur ve rahatlık getirmektedir. Analizisg iş yerlerinde oluşan problemlerin çözülmesi için eğitimli ve uzman kadrosu ile işverenlerin hizmetinde olmaktan gurur duymaktadır. Uzmanlar iş yerleri ya da fabrikalarda oluşabilecek tehlikeli durumlarda da acil durum planları uygulayabilmektedir. Uzmanlar yangın, su basmaları, tüp ya da kazan patlamaları sonucunda işçilerin sağlığını ön planda tutmakta, can güvenliğini tehlikeye atacak durumlardan sakınmaktadır. Bu durumlarda yapılması gerekenleri işçilere anlatarak güvenli bir şekilde olay yerinden ayrılmalarını sağlamaktadır. Analizisg işçinin ve işverenlerin sağlıklı, güvenli ortamlarda çalışmaları için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Başarılarını eğitimli uzman kadrosunun kaliteli hizmet vermesinden dolayı hak etmektedir.

Analizisg işçi sağlığına ve güvenliğine önem vererek başarılar elde etmektedir. İnşaat sektörlerinde de uzman kadrosu yer almakta işçilerin can güvenliğini daima ön planda tutmaktadır.

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ SERTİFİKASI KİMLERE VERİLİR?

İş verenler çalışanlarının güvenliği için tedbirler almak isterler. Zaten yasal zorunluluklara göre de yapmaları gereken bir çok şey vardır. Yeni düzenlemelere göre her iş yerinde mutlaka bir iş güvenliği uzmanı bulunmalıdır. Aldıkları eğitimin seviyesine göre iş güvenliği uzmanları sınıflandırılır. B sınıfı iş güvenliği sertifikası alan bir uzman, her şirketin yanında isteyeceği bir çalışandır. Peki bahsettiğimiz B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir, biraz bu konudan bahsedelim.b sınıfı iş güvenliği sertifikası, iş güvenliği sertifikası alma, b sınıfı iş güvenliği uzmanı

B sınıfı iş güvenliği sertifikası alabilecek kişilerin belirli yeterliliklere sahip olmaları gerekir. Öncelikle C sınıfı ş güvenliği sertifikası bulundurmalılar. Sahip olduğu bu C sınıfı iş güvenliği sertifikasıyla en az üç yıl fiilen çalışmış olmalıdır. B sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmalıdır ve bu eğitim sonunda yapılan sınavdan başarı ile geçmelidir. Eğitime katılacak olan kimseler mühendis, mimar ve teknik elemanlardır. Ayrıca iş sağlığı ve iş güvenliği hakkında yüksek lisans yapmış mühendis, mimar ve teknik elemanlara da sınavdan başarılı olmaları durumunda B sınıfı iş güvenliği sertifikası verilir. Böylece B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir sorusunun cevabı da yanıtlanmış olunur. İş yerlerinde önemli olan çalışanların güvenliğidir. Her çalışan iş güvenliği konusunda eğitim almalıdır. Bu eğitimin alınmasından iş veren sorumludur. Verilen eğitimler ve alınan tedbirler sayesinde işçilerin güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca şirket işçi güvenliği için yeterli belgelendirmeleri yapmalı, malzemelerin raporlarını almalıdır. Tatbikatların yapılması, acil durumlarda kimin ne yapacağını bilmesi açısından çok önemlidir. Her çalışan bu konuda aydınlatılırsa karışıklık çıkmasının önüne geçilmiş olur. Güvenli bir ortamda çalışan işçilerin muhakkak ki çalışmalarındaki verimlilikleri de artacaktır.

İş güvenliği konusunda uzman olmuş bir kişi, iş yerindeki çalışanların can güvenliği için büyük önem taşır. Çalışanları eğitmesi sayesinde herkes iş güvenliği konusunda bilinçli olur. Uzman olmak elbette çok kolay bir şey değildir. İnsanlar uzman olabilmek için yıllarını verirler.  Fakat iş güvenliği ile ilgilenen bir kimse B sınıfı iş güvenliği sertifikası kimlere verilir sorusunun cevabını bilmiyorsa, başka insanlara da iş güvenliği konusunda yeterli bilgiyi verebileceği mevzu bahis olamaz.

Siklonik  Süpürgeler Nedir?

Son teknoloji süpürgelerdir. En yeni yöntem sunan süpürgeler, siklonik süpürgelerdir. Torbasız süpürgeler en eski süpürgeler olsa da siklon sistemi ile çalışan süpürge teknolojisi oldukça yeni sayılır.siklonik süpürge, siklonik sistemli süpürge, siklonik elektrikli süpürge

Siklon Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Toz hazneli siklon teknoloji, elektrik süpürgesinin haznesine girecek havayı yüksek hızda döndürmek suretiyle içeriğindeki tozların merkezkaç kuvveti ile arıtılması mantığı ile çalışırlar. Yani bu bir hava ile ayrıştırma yapma – separatör – sistemidir. Bazı üst düzey süpürgeler iç içe üç adet ayrıştırıcı kullanarak küf, bakteri ve polenleri de havadan ayrıştırarak çok iyi bir filtreleme sağlarlar.

Siklonik süpürgede de sulu sistemde olduğu gibi öncü markalar vardır. Ünlü bir Alman markası (Karcher) kendi boya atölyesindeki hava filtrelerinin sürekli toz ile tıkandığını fark edince bu problemin çözümü için siklon teknolojisini kullandı. Sonra bu sistemi elektrikli süpürgeye uyguladı.

Karcher ’ in bulduğu ve patentini aldığı bu sistem yani havanın yüksek hız ile dönmesi nedeniyle oluşan filtreleme yöntemi günümüzde birçok beyaz eşya markası tarafından da ürünlerde kullanılmaktadır.

Siklonlu süpürgelerde tozlar torba ve su  yerine bu sefer haznenin içinde toplanır. İyi bir siklonik süpürgenin çok iyi filtreleme yaptığının kesin bir gerçek olduğu bilinmesi gereken en önemli bilgidir. Fakat nasıl torbalı süpürgelerdeki sorun ek maliyet ve ya tıkanma, sulu sistemlerdeki sorun süpürme sonrası temizlik ve hantallık ise bu süpürgelerin dezavantajı da haznesini boşaltmaktır.

Bu süpürgelerin en avantajlı yanları; iyi filtreleme yapması, düşmeyen sabit emiş gücü sağlaması ve ek masraf oluşturmamalarıdır. Olumsuzlukları ise hazne boşaltırken ortama toz yayılması riski, yüksek ses ve yüksek fiyatlarıdır.

Siklonik Süpürge Avantajları

Siklon Teknolojisi ve Filtrelerin Tıkanmaması

Bu tip süpürgelerin üretilme nedeni ve yaygınlaşma nedeni de zaten budur. Klasik toz torbalı süpürgelerdeki gözeneklerin tıkanması problemine getirilen bu çözüm başarılı olmuş ve bununla beraber yaygınlaşmıştır. Yüksek bir hız ile dönen hava, merkezkaç kuvveti oluşturarak tozu havadan ayrıştırıp süpürgeden çıkan havanın temiz bir şekilde çıkmasını sağlar.

Tekrarlamak gerekirse günümüzde iyi bir siklonik süpürgenin gerçek sağlıklı temizlik yaptığı kesin bir gerçektir.

ELEKTRİKLİ TESTERE NASIL KULLANILIR?

Çoğunlukla ağaç kesme, budama ve ağaç türevi nesneleri kesmek, şekil vermek için kullanılan elektrikli testere nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekir? İşte  bu soruların cevapları.elektrikli testere, elektrikli testere kullanımı, elektrikli testere özellikleri

Elektrikli testere denildiği zaman aklımıza gelecek ilk kural elbette ki güvenlik olmalıdır. Elektrikli testereyi kullanma anına gelmeden satın alma anında güvenliği test edilmeli ve kullanmadan da kontrol işlemi mutlaka yapılmalıdır. Ağaç işi ile uğraşan kişiler, belediyeler, tarla ve bahçeleri olanlar, orman ekipleri ve çoğu kişi elektrikli testereye ihtiyaç duymaktadır. Elektrikli testereyi ağaçların budanma sezonu, ağaç kesimi ve şekillendirmesi için kullanmanız mümkündür. Ancak her testere de her ağacı kesmez. Küçük testereler ile kesmeye çalışacağınız iri gövdeli ağaçlar elektrikli testerenin zincirine ve gövdesine zarar verebilir. Elektrikli testere almadan önce bunu göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca gözlük ve eldiven de almanız güvenlik açısından önemli. Elektrikli testere kullanımı için dış mekânlarda jenaratöre de ihtiyaç duyarsınız. Elektrikli testereyi kullanmaya güvenlik önlemlerinizi alarak başlamanızı tavsiye ederiz. Güvenlik gözlüğü, güvenlik eldiveni mutlaka takılmalı uzun kollu ve boylu giysiler özellikle tercih edilmelidir. Bu durum ağaçtan fırlayarak zarar verebilecek parçalara karşı koruma görevi sağlar.

Testereyi kullanabilmeniz için güvenlik kolları bulunur. Bu kollar kullanımdan önce açılır. Güvenlik kolları acil durumlarda kapalı olur. Güvenlik kolu kapalı ise testere çalışmayacaktır. Ayrıca elektrik kablosunun çıkmaması için de güvenlik kolu bulunur. Kolu aktif duruma getirdikten sonra keseceğiniz cismin üzerine testereyi tutmalısınız. Testere cisme girdikten sonra bir alt bir üst testere hareketini uygulayarak devam edin. Parça kesildiğinden emin olunana kadar bu işlemi uygulamaya devam edin. Sonra aynı şekilde diğer parçaları da kesmeniz kolay olacaktır. İşiniz tamamlandıktan sonra güvenlik kolunu kapatmayı mutlaka unutmayın. Ayrıca testere zinciri, yağı bakımlarını yaptırarak elektrikli testerenizi daha iyi bir şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Bu Ayakkabılar Kadınların Kurtarıcısı

Kadınlar hayat için vazgeçilmez , güzellik de kadınlar için vazgeçilmezdir. Kadın dediğimiz o üstün varlık güzellik uğruna hemen hemen aklınıza gelebilecek her şeyi yapmaya 7/24 hazır ve nazır bulunmaktadır. Bir çok televizyon programında yada bir çok tanınan yüzün sesinden duymuşsunuzdur şu iki meşhur kelimeyi ‘ ayakkabı tutkum ‘ . Kadınlar ayakkabılarına çok özen gösterirler ve onları güzellik yolunda bir tamamlayıcı olarak görürler ve bir çok kadının ayakkakabı tutkusu vardır. Bir çok ayakkabı çeşidine meftun olan kadınların aşık olduğu bir tür ayakkabı çeşidi de babet ayakkabıdır. Kadınlar için bu kadar çok önem arz eden babet ayakkabıların değerinin sebebi şüphesiz ki çok rahat olmalarıdır .Bir çok kadın bir kaç saat topuklu ayakkabı giydikten sonra babet ayakkabıları başlarının tacı, bir kurtarıcı ve muhtacı olduğunu düşünür. Nitekim öyledir de. Çünkü kadınlarda zahmeti ve acıyı minimize eden bu kurtarıcı olan babetler  kadınlar tarafından gördükleri sevgiyi sonuna kadar hak etmektedirler. Kadınlar için oldukça yaygındır ki eşsiz olmayı isteme isteği çok fazladır bu yüzden de kadınlar için çeşit çok fazla önemlidir. Babet ayakkabılar çeşit yönüyle kadınlara hiç sıkıntı vermemektedirler. Çünkü babet ayakkabıların envai çeşidi mevcuttur.babet modelleri, kadın babet modelleri, babet ayakkabı

Kadınların Vazgeçilmezi

Babet çeşitlerinin önemininden bahsetmiştik. Babet ayakkabıların çeşitlerini , modeller oluşturur.Ve piyasada istenmeyecek kadar çok babet modelleri mevcuttur ve hemen hemen her gün bir yenisi eklenmektedir. Babet modellerinde en süssüz ve sade olan tek renkten oluşan topuksuz babetlerdir. Bu babetler genelde bezden olmaktadır her renk çeşidini içeren bu sade model çoğu kadın ve kızın ayakkabı raflarında en az iki rengi bulunmaktadır. Çünkü genelde yaz mevsimi geldiğinde bayanlar yazlık elbiselerinin altına, eteklerinin ve kaprilerinin altına çoğu zaman bu tarz babetleri tercih etmektedirler. Uzun yıllardan beri önünde küçük bir fiyonk olan babetler bayanlar tarafından tercih edilmektedir yine bu sezonda da mevcuttur . Aynı rengin canlı seçeneği babet tabanına , biraz daha pastel hali ise fiyonk şeklinde üzerine yapıştırılmış babetler oldukça sevimli ve şık durmaktadır. Yine kilim ve etnik desenli babetler de yeni yeni kadınlar tarafından keşfedilmiştir. Mevsimlere göre babet modelleri de değişmektedir. Yaz aylarında daha çok enerji veren, cıvıl cıvıl ve parıltılı renkler tercih edilmektedir. Bahar aylarında ise daha çok silik ve pastel tonlar tercih edilmektedir.Kış mevsiminde ise koyu renkler kadınların tercihidir. Tamamı pul ile kaplı olan babetler ise daha çok şık kıyafetler ile kullanılmaktadır. Bazı babetler ise kadınların bir başka vazgeçilmezi olan danteller ile tasarlanmıştır. Transparan olan bu babetler de ayakta oldukça şık durmakta ve kadınlar tarafından da çok fazla tercih edilmektedir.

Kadınların Yakın Dostu

Kadınlar için güzellik çok mühimdir fakat para sıkıntısı kadınların bu özverisinin önüne geçemez. Babet ayakkabılar fiyatları ile de kadınlara hiç mi hiç zorluk vermemektedirler. Her fiyat aralığında rahatça bulunabilen babet ayakkabılar bu sebepten ötürü de kadınlar ile yakın dostluk kurmaktadırlar. Babet fiyatlarının yelpazesi oldukça geniş olduğundan her kadın bütçesine göre babet bulabilir. Bez ve sade olan babet ayakkabıların fiyatları 20 lira civarındadır .Daha süslü allı pullu olan babetler ise işçilikleri ve kullanılan malzemelerin çokluğundan dolayı daha maliyetlidir .Onların fiyatları ise 40 lira ile 60 lira arasında değişmektedir. Fakat standart kalitede olan bir babet ayakkabı için en ideal fiyat 40 lira ile 50 lira arasındaki babetlerdir. Bu sezon da fiyat olarak hem gayet uygun fiyatta hem de trend babetler bulmak mümkündür.

Osteopati Ne Demek?

Vücut üzerinde ve kas iskelet sisteminde tedavi olarak kullanılan osteopati, vücudun eklemleri, kemikleri, tüm bağları ve kasları üzerinde de etki sağlayan bir uygulamadır. Osteopati tedavileri farklı birçok hastalıkta ve insanlar üzerinde faydasını gösterebilir. Bunun için bu tedavide uzmanlığını kazanmış olan doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Böylelikle kas, kemik ve doku üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar için bu tedaviden fayda alınabilir. Osteopati ile tedavi olma konusunda gerçek anlamda faydalanabilmek için bu alan adına yalnızca tıbbi uzmanlığını kazanmış olan insanlara güvenmek gerekir. Önemli ve ciddi bir tedavi yöntemi olduğu için kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemesi önerilir. Aksi taktirde yanlış bir hamle sonucunda kas ve kemik üzerinde daha fazla zarara neden olması söz konusu olabilir. Osteopati tedavileri sayesinde beden sağlığına yeniden kavuşan birçok insan örneği bulunmaktadır.osteopati, osteopati nedir, osteopati tedavisi

Osteopati Tedavisinin Faydaları

Yunanca bir kelime olan osteopati, osteon ve Pathos kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Kemik ve acı çekme anlamları taşıyan bu kavram, kemik ve kemiğe bağlı rahatsızlıkların giderilmesine fayda sağlar. Vücuttaki kemiklere bağlı meydana gelen fonksiyon bozukluklarının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi için bu tedavinin çok büyük etkisi olur. Bir hastanın bu tedaviden faydalanabileceği konusunda yalnızca doktorlar karar verebilir. Bu nedenle kemiklere bağlı bir rahatsızlık durumu karşısında hastalar yalnızca doktor önerilerini dikkate almalıdır. Böylelikle geç kalınmadan kemikler üzerindeki sorunlar ortadan kaldırılabilir ve var olan fonksiyonel bozuklukların önüne sağlıklı bir şekilde geçilebilir. Tıp dünyasında oldukça geliştirilmiş bir şekilde uygulanan osteopati tedavileri sayesinde insanlar kemik ve kas sağlıklarına da yeniden kavuşabilmektedir. Kemiklerin üzerinde meydana gelen sorunlar için alınabilecek önlemler konusunda da bu tedavi yöntemi büyük fayda gösterecektir.

Osteopati Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemik sağlığı konusunda osteopati tedavisinin büyük faydaları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bununla birlikte osteopati tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğu da bilinmelidir. Öncelikle osteopati tedavisinde mutlaka bu tedavinin uzmanlığını kazanmış doktorlarla iletişime geçilmesi gerekir. Böylelikle daha gerçek, beklenen ve kalıcı sonuçların alınması da mümkün hale gelecektir. Kemik sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde yaşanan problemler, ilerleyen yaş ile birlikte daha önemli bir konu haline gelir. Bu nedenle tedavinin doğru zamanda ve doğru süreçlerle uygulaması çok önemlidir. Aksi taktirde özellikle ileri yaştaki bireyler için daha olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Osteopati tedavisinde doğru adımları atan her birey kemik sağlığını bir uzman ile birlikte kontrol altına almış olacaktır.