Prezervatif ne kadar güvenilir?

Kaput veya diğer adıyla prezervatif, erkek tarafından kullanılan, bir eldiven parmağı şeklinde ince naylon gibi sentetik maddeden yapılmış, gebeliği önleyici bir gereçtir. Kadın yumurtasını aşılayacak erkek tohum hücreleri, yani spermler bu kılıfın içinde kalarak, gebeliğin oluşmasını engeller. Prezervatif erkeğin kamış dediğimiz cinsel organına takılır.Türk Standartları Enstitüsü, Prezervatifin tanımı, TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından “Cinsel ilişki ileprezervatif kullanımı, prezervatif kullanımının önemi nedirgeçebilecek cinsel hastalıklardan korunmak, veya kadının gebe kalmasını önlemek için erkekler tarafından kullanılan kauçuk malzeme” olarak yapıyor. Bu kuruma göre prezervatifin bir adetinin net ağırlığının 1,70 gramdan, kalınlığının 0,05 milimetreden az olması gerekiyor.Günümüzde turizm hareketleri ve insanların çok yer değiştirmesi ve gizli fuhuş sonucu zührevi hastalıkların arttığım görüyoruz. Herpes, AİDS, Klamidya, Human Papilloma Virüs, Hepatit türleri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için son yıllarda dünyanın pek çok ülkesinde kullanımının yaygınlaştığını görüyoruz. Pek ucuz bir yöntem olmadığı için Türkiye’de geniş kitleler tarafından sürekli olarak kullanılmamaktadır. Çünkü kaputun bir kere kullanılması, yöntemin güvenirliğinin yüksek olması için önerilmektedir. Yani prezervatifin yıkanıp tekrar kullanılması güvenilirliğini azaltmaktadır.Bazı kadınlar ve erkekler bu yöntemde bir çeşit yabancı bir his duyduklarından yakınırlar. Bazı ülkelerde yapılan araştırmalarda kısır çiftlerden bazılarında, kısırlık nedeni olarak, erkek spermlerine karşı kadının antibody denen, spermleri etkisiz hâle getiren tepki mekanizmaları bulunduğu görülmektedir. Bu gibi hâllerin tedavi süresinde spermlerin döl yoluna akmasını önlemek için de prezervatif önerilmektedir.

DİYAFRAM NEDİR?

Diyafram doğum kontrol hapı ve spirallerin ortaya çıkmasına kadar bu yöntem kadınlarca özellikle bazı gelişmiş ülkelerde en çok kullanılan gebeliği önleyici araçlardandı. Birleşik Amerika’da hâlâ tutulan eski yöntemler arasındadır. Pahalı oluşu ve uygulanışı beceri istediğinden olsa gerek bu yöntem Türkiye’de pek tutmamıştır.Diyafram, küçük, kenarı ortasından daha kaim olan ince yuvarlak lastik bir kılıftır. Döl yatağına girişi kapatacak şekilde döl yolunun içine yerleştirilir. Bu şekilde spermin döl yatağına geçip yumurtayı döllemesine engel olur. Kullanımdan önce doktor kontrolünü gerektirmesi üstün bir yanıdır. Genellikle korunmak için ilaç ve gereç kullanmak isteyen ve prezervatife alışamayan çiftlere önerilir.Diyafların çapı 65-80 milimetredir. Hangi boydaki diyaframın kullanılması gerektiğini hekim, Kadın Doğum Uzmanı saptamalıdır. Cinsel birleşmeden birkaç saat önce konabildiğinden, ruhsal tepkilere daha az yol açar. Cinsel birleşmeden en az altı saat sonra çıkarılması gerekir, daha önce çıkarılırsa koruyuculuğunun yeterli olmayacağı ileri sürülmektedir.

Hamileliğin 17.Haftasında Bebeğin Durumu Nasıldır?

Hamilelik takviminde 17.haftadayız ve önce bebeğin durumuna göz atıyoruz:

Hamileliğin 17.haftasında bebeğiniz artık avucunuz kаdаr, 141gr ve 12-13cm bazı vücut yağları gelіştіrіyor. Kalbi, bu hаftа itibаriyle beуni tаrаfındаn yönetiliyor. Artık gelişi güzel ritmler yоk. Dakika içinde 140 ile 150 arasında ritmlеr ölçülüуor yani sizinkinden 2 kat dаhа fazla. Başka neler var dіye ѕorarѕanız? Doğum sırasında ihtiyacı olaсak emme ve yutma gibi yaşamsal yeteneklerini geliştiriyor.hamileliğin 17.haftası, hamilelikte bebek gelişimi, anne karnında bebek gelişimi

Hamilelikte 17.haftada Anne adayının durumu ise:

Hamileliğin 17.haftasına geldiğimizde artık büyük ihtimаlle gіtgіde kilо almaktasınız. Rahminiz gіtgіde büyüyor. Yinе de karnınız çok büyük olmadığı için bir kaç hаftа daha hamileliğinizi saklaуabilirsiniz. Dаhа öncе hamіlelіk geçiren kadınlar şimdiden bebeğin hareketlerіnі hisseder. İlk kez anne olacakların iѕe hiѕѕetmeѕi ise 18. haftada gerçekleşir.

Anna adayının durumu ile ilgili bilgi vermeye devam ediyoruz. Hamilelikte 17.haftada hamilelik belіrtіlerіnіz sіzі çok zorlamıyor.

Tаtil yapmak için hala güzel zamanlar. Artık ağırlık merkeziniz değişmiştir, yani kendіnіzі dengesіz hissedebilirsiniz. Düşme riskini minimumа indirmеk için baѕtığınız yerlere dіkkat edin, ve yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Mide ekşimesi ve hazımsızlık bu hafta da görülen normal belirtilerdendir. Hormonal ve fiziksel dеğişimlеrinizdеn dolayı bunlar оlmaktadır. Protesteron vе östrоjen hormonlarından dolaуı reflü görülеbilir. Ayak ve аyаk bileğinde ödem ve şişmе de bu hafta da çok görülür.

Hamilelik Rehberi ( Hamilelikte hafta hafta bebeğin gelişimi )

Hamileliğin 17.haftasında yaşanılan sıkıntılar: Gaz

Anne adayı olarak rahminiz büyürkеn rektumunuzа baѕkı uygulamaya devam ediуor, böylece sіzde о аlаndаki kaslarınızı kontrol etmekte zorlаnаbilirsiniz. Bu da gaz kaçırmanıza neden olur. Gazdan kurtulmanın bir yolu da; Yavaş yiyin, çünkü hızlı yеdiğiniz takdirde hava yutabilirsiniz bu da karnınızda gaz birikmesine neden оlur.

Hamilelikte bu dönemde görülebilecek olası rahatsızlıklar: Sırt ağrıları

Sırt ağrılarını geçirmek için iş уerinize destekleуici bir sandalye kоyun ve evinizde dе sıkı örtüler kullanın. Pozisyonunuzu ѕabit ve dik tutmak için arkanıza bir уastıkta kоyabilirsiniz. Veya уatağınızda örtünüzün altına sert bir şey koyun.

Hamilelikte 17.Haftada yapılması gereken tesetler – Üçlü test

Hafta hafta hamilelikte üçlü test 17.haftada (іkіncі terimester tarama tеsti-zеka testi) doktorun önеrisi ile уapılabilir. Üçlü tеstin nоrmal yaрılma zamanı 16. – 18. hаftаlаr arasıdır. Üçlü test ile anne аdаyındаn kan alınır. Bu kandan bаkılаn B-hcg, estriol, AFP (alfa fetoproteіn) hormonları ile bebekte trizomi 21 (down ѕendromu), trizоmi 18 ve nöral tüp dеfеkti (bebeğіn omuriliğinde açıklık) bulunma riѕkleri hesaplanır. Bu tahlіl sonucu bu hastalıklardan hеrhangi biri іçіn yüksek riskli çıkması durumunda, doktorun önerisi ve anne аdаyı ve eşinin kararı ile, bir iğnе yаrdımı іle bebeğin yüzdüğü sudan (amniso mаyi) örnek alınarak incelemeğe gönderilebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Planlaması

Göğüs büyütme ameliyatı planlamasında 3D VECTRA TEKNOLOJİSİ kullanılmaktadır Göğüs büyütme ameliyatının planlanmasında üç boyutlu görüntüleme tekniğini kullanarak size ameliyatınızdan önce hangi büyüklükte ki protezin sizin vücudunuzda nasıl duracağını, seçilecek protezin sizin ölçüleriniz için uygun olup olmadığını gösterebiliyoruz. Bu sayede ameliyat sonrası dönem daha uyumlu ve kararlı geçmiş oluyor. Elde edilecek sonuç hasta için sürpriz olmaktan çıkıyor. Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında hastanede gece kalmanız genellikle gerekmez. Özel bir sutyen ile ameliyattan çıkarsınız ve 2 gün sonra kontrolünüz yapıldıktan sonra duş alabilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi ameliyattan sonra ki iki gün biraz ağrılı geçer. Bu dönemde omuz hareketini azaltır, oturup kalkarken yardım alırsanız çok daha rahat edersiniz.göğüs büyütme ameliyatı, göğüs büyütme estetiği

Silikon ile göğüs büyütme ameliyatını nasıl gerçekleştiriyorum?
Öncelikle sizin bu ameliyat için uygun olup olmadığınızı değerlendirerek işe başlıyoruz. Kimi hastalarım sarkmış göğüslerinin silikon protez ile büyütüldüğünde toparlayacağını düşünerek bu ameliyatı planlamaktadırlar. O nedenle önecelikle yapılması gereken uygunluğunuzun değerlendirilmesidir.

Ben bu operasyon da meme katlantı çizgisinden girmeyi ve aksi bir durum yok ise kas altına protezleri yerleştirmeyi tercih ediyorum. Belki hasta ilk iki gün biraz ağrı çekiyor ama hayatının geri kalan kısmı için sorun oluşturmamayı da sağlamış oluyoruz. Katlantı çizgisinden yerleştirmenin avantajları; meme dokusunu ve meme kanallarını hiç görmemek, hemen kasın altına girerek bu dokunun hasarlanmasını önleyerek hastanın emzirme yeteneğini ve meme başı duyusunu korumasını otomatik olarak sağlamış oluyoruz.

Kas altı yerleştirmenin avantajı ise; kapsül kontraktürü denilen, protezin etrafında olan zarın kasılma kabiliyeti kazanması durumunun gelişme ihtimalini çok ama çok azaltıyoruz. Ayrıca bu lokalizasyona yerleştirilen protez çok daha doğal duruyor. En iyi göğüs büyütme ameliyatı silikon protezler kullanılarak yapılan cerrahi işlem ile elde edilir ve alternatifi hala yoktur.

Ankara’da meme büyütme ameliyatı olmaya karar verirseniz daha detaylı bilgi için kliniğimizden randevu almanızı öneririm.
Göğüs büyütme ankara şeklinde veya meme büyütme ankara şeklinde yapılan aramalar ile sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Nişastalı Midye Tatlısı

1 adet yumurta

1 çay bardağı süt

1 çay bardağı yoğurt

1 çay bardağı sıvı yağmidye tatlısı, nişastalı tatlı

1 çay bardağı nişasta

1 paket kabartma tozu

Yarım çay kaşığı tuz

1 yemek kaşığı sirke

Un

Bezeleri açmak için nişasta

Ceviz içi;

Üzeri İçin;

175 gr margarin

Şerbeti;

3 su bardağı şeker

3 su bardağı su

2, 3 damla limon suyu

Yumurta, süt, yoğurt sıvı yağ, karıştırılır. 1 çay bardağı nişasta, kabartma tozu, tuz, sirke eklenir ve azar azar un konarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. Yarım saat dinlendirilir. Dinlenen hamur iki parçaya ayrılır ve her parça 10 ar beze yapılır ve 20 beze elde edilir. Her bir beze tatlı tabağı büyüklüğünde açılarak aralarına nişasta sürülür ve 10 kat birden bıçak sırtı kalınlığında açılır ve sıkı rulo yapılarak bir parmak eninde kesilir kesilen parçalar kesilen taraf üste gelecek şekilde avuç içi kadar açılır arasına ceviz koyup kapatılır. Bastırmaya gerek yok hafif yağlanmış tepsiye dizilir. Diğer 10 bezede aynı işlemi gördükten sonra eritilmiş margarin kaşıkla üzerlerine gezdirilir önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Bu ara şerbet ocağa konur kaynadıktan 5 dakika sonra kısık ateşte 15 dakika tutulur ve limon sıkılır ocaktan indirilir. Soğuk tatlıya ılık şerbet dökülür.

Afiyet olsun.

Erken Doğum Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Anne adaylarının bu dönemde stresli olmaları, kuşkulu olmaları gibi nedenler erken doğum için bir takım düşüncelere neden olmaktadır. Erken doğum nedenleri genel olarak şu gibi faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu, plasentanın önde olması, bebek amnion suyu fazla olması, ikiz, üçüz gibi çoğul gebelik, rahim ile ilgili sorunlar, hamilelik döneminde geçirilmiş olabilecek ameliyat, karın bölgesine darbe.erken doğum nedenleri, erken doğum belirtileri, erken doğum nedir

Bu gibi faktörlerin yanı sıra şunlarda etken olabilir. Daha önceki hamileliklerinizde erken doğum gerçekleştirmiş olmak, alkol ve sigara kullanımı, 18 yaş altı hamilelik, çok zayıf olmak, kansızlık, sıkıntı ve stres.

Hamilelik dönemini stressiz, rahat ve huzurlu bir ortamda geçirmek anne adayının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesi için uygun olacaktır. Bu dönemde mümkün olduğu kadar kendinizi rahat hissetmeniz ve huzurlu bir ortam sağlamanız sizin için rahat bir hamilelik dönemi demektir.

Erken doğum hamileliğinizin 37. haftası dolmadan öncesi süreçlerde yaşanır ise bu doğumlara erken doğum denmektedir.

Anne adayı için erken doğum belirtileri şu şekilde açıklanabilir. Eğer rahim ağzı açılacak şekilde ve sürekli kasılma yaşanıyorsa, sümüksü tıkac gelmesi gibi durumlar erken doğum olabileceğinin belirtilerini taşır. Bu dönemde adet sancısına benzeyen kasık ağrıları ve kramplar, belde ağrı, su gelmesi, kanama olması, karından aşağı doğru baskı hissi uyanması durumunda bu durumlar erken doğuma işaret edebilir.

Bazen doğum sancısı gibi ağrılar erken doğum olmayabilir. Erken doğum anne adayı henüz hamilelik dönemini tamamlamamış fakat sık sık kısa aralıklarla sancı ve ağrı hissediyorsa yaşanabilir. Bu gibi durumu fark ettiğiniz anda doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü sık sık ve kısa aralıklarla ağrı doğuma işaret etmektedir.

Erken doğum tanısı için doktora başvurduğunuzda doktorunuz sizi vajinal muayene edecek ve rahim açıklığının tespitini gerçekleştirecektir. Bu arada rahim kasılmaları izlenir ve rahim kasılmaları ile şiddet belirlenerek erken doğum olup olmayacağı tespit edilir.

Karın Germe Estetiği Nedir ?

Karın germe estetiği hamilelik sonrasında, yaşın ilermesi ile vücudun elastikiyetini kaybetmesi ve alınıp verilen aşırı kilolar sonrasında karın bölgesinde sarkmaların ve gevşemelerin oluşması bunun sonucu olarak estetik kaygıların gündeme gelmesine neden olur.karın germe estetiği, karın germe operasyonu, karın germe işlemi

Karın bölgesindeki kötü görünüm kişinin kendisine olan güveni sarsacak, hasta psikolojik olarak bu durumdan etkilenecek ve görünmesini istemedikleri bölgeleri saklama ihtayacı duyacaktır.

Karın germe estetiği operasyonları karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokularının bölgeden uzaklaştırılmasını sağlayan ve karın kaslarının konumunu eski gerginşliğine ulaştıran bir estetik işlemdir.

Karın estetiği operasyonlarından sonra krın bölgesinde gözle görülür bir düzelme olacaktır.

Karın estetiği operasyonlarına ek olarak liğposuction ameliyatlarıda uygulanabilmektedir. Liposuction ile beraber uygulanan cerrahi operasyonlarla beraber bel bölgesinde ve basenlerde daha da incelme ve daha estetik bir görünüm oluşacaktır.